Görme Engelliler
 
   
GASKİ Su Faturalarınızı Ödemek veya Borcunuzu Öğrenmek İçin Aşağıdaki Linke Tıklayınız...
  Kedi Kartı ile Ödeme
 
.: Haber Başlıkları :.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
2018 Yılı 1.Olağan Toplantısı 2.Birleşimi
Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan
GASKİ Genel Kurulu 2018 Yılı 1.Olağan Toplantısı
Anneler Gününüz Kutlu Olsun
1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun
Yaşasın Su İçmek Oyunu Kazananları Belli Oldu
23 Nisan Çocuk Bayramı Kutlu Olsun
25 Aralık’ta Gaziantepliler ile buluşacak
Türkiye'nin En Büyük İleri Biyolojik Arıtma Tesisi
Suya Dair Her şey
GASKİ Dünya Su Gününü Hafta Boyu Kutladı
GASKİ Personeline İSG Eğitimi
DÜZBAĞ Gaziantep’in Kurtuluş Reçetesi
Taşeron Geçiş Kesin Sonuçları
Hadi Çocuklar Hem Eğlenin Hem Kazanın
Taşeron Sınav Sonuçları
22 Mart Dünya Su Günümüz Kutlu Olsun
18 Mart Zaferinin 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun
 
 
 
Gaziantep’in Kurtuluşu Düzbağ

Gaziantep’in Kurtuluşu Düzbağ

Gaziantep’in kurak bir yıl geçirdiğini söyleyen GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Aralık ayında meydana gelen yağmur ve kar yağışları ile birlikte alarm seviyesindeki barajların beklenen doluluk oranına ulaştığını belirtti. Sönmezler, “Düzbağ Projesi ile birlikte kuraklığı belki de artık hiç konuşamayacağız” dedi. 

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, 2016 yılının cumhuriyet tarihinde görülen en kurak yıl olmasına rağmen, aralık ayındaki yağışların beklentileri karşıladığını söyledi. Barajlardaki su seviyesinin normale döndüğünü kaydeden Sönmezler, Düzbağ Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

“GEÇEN YIL 1 AYDA YAĞAN YAĞIŞ BU YIL YARIM GÜNDE YAĞDI”

Son 2 yılda ciddi bir kuraklık yaşandığını söyleyen Sönmezler, kuraklığın en çok hissedildiği bölgenin Gaziantep ve Kahramanmaraş bölgesi olduğunu söyledi.  2016 yılı yazında Kartalkaya Barajı’nın Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesine indiğini vurgulayan Sönmezler, “Kartalkaya Barajı’nda yeterli su olmayınca 80 km uzaklıktaki Göksu’dan baraja su pompaladık. Çünkü Gaziantep’in 2 milyonu geçen nüfusuna 24 saat su akıtmamız gerekiyordu. Çok yüksek enerji maliyetleri de harcayarak barajdaki su seviyesinin aşağıya düşmesini engelledik. Gaziantep’i en kurak yılda bile susuz bırakmadık. Arıza harici kuraklıktan kaynaklanan kesintimiz veya dönüşümlü su verme durumumuz olmadı. Aralık ayı itibariyle baktığımızda yağış rejimleri özellikle kar yağışı istediğimiz gibi gelişti. Geçen yılın aralık ayında ay boyunca metrekareye 23 kg yağış düşmüşken, bu yılın aynı ayında metrekareye günde 30 kg yağış düştü. Geçen yıl 1 ayda yağan yağış bu yıl yarım günde yağdı. 10-15 yıldır böyle yoğun kar yağışı olmamıştı. İçme suyu havzalarının zenginleşebilmesi için en doğru yağış şekli de kar yağışıdır. Karın yeraltı havzalarını zenginleştirmesi ya da faydalı akışa geçmesi sayesinde şuan itibariyle günde 1 milyon metreküp su kazandırıyor” dedi. 

‘EN KURAK SEZONU KAZASIZ BELASIZ ATLATTIK’

Kuraklık döneminde Kartalkaya Barajı’nda su seviyesi 23 milyon metreküpe kadar düştüğünü ifade eden Sönmezler şöyle sürdürdü: “Fakat şuan 37 Milyon metreküpe kadar yükseldi. Bu yükseliş hızla devam da edecek. Önümüzdeki yıl Mayıs-Haziran aylarında, barajın tam doluluğa ulaşacağını tahmin ediyoruz. 2017 yazında içme suyu anlamında sıkıntı çekmeyeceğimizi öngörüyoruz. GASKİ için istediğimiz şartlarda kar ve yağmur yağışları var. Aralık ayı, bölgemizde fazla yağış alan ay değilken bu yıl fazlaca yağış aldık. Geçen yılın başında kuraklıkla karşılaşacağımızı anlayıp erkenden Çataltepe Barajı’nın çalışmalarına başlamıştık. Aldığımız tedbirler itibariyle de şehrimizde bir sorun yaşamadık. Cumhuriyet tarihinin en kurak sezonunu kazasız belasız atlattık. Bu yıl bu kar yağışlarıyla beraber köylerdeki, ilçelerdeki verimin de artacağını düşünüyoruz.”

‘DÜZBAĞ PROJESİ İLE BİRLİKTE KURAKLIĞI KONUŞMAYACAĞIZ’

Sönmezler 2019 yılında tamamlanması beklenen Düzbağ Projesi ile ilgili şunları söyledi: “Düzbağ Projesi ile birlikte kuraklığı belki de hiç konuşamayacağız. Suyu direk gözünden, Göksu’da alacağız 100 km ileriye Gaziantep’e getireceğiz. Önümüzdeki 50 yıl boyunca da bu suyu içeceğiz. Düzbağ Projesi 2019 yılının başında şehrimize su akacağını planlıyoruz. Projenin toplamda masrafı toplamda 1 buçuk milyar TL’yi buluyor. Bu projeyle yeterli miktardaki temiz suyu uygun maliyetle şehrimize yayabileceğiz”

IZGARALARA ‘ÇÖP ATMAYIN’ UYARISI

Kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarında kar yağışı ve yağış sonrası sorun yaşamadıklarını söyleyen Sönmezler, “Bütün sistemler normal seyrinde ilerliyor. 2’nci milenyum çağıyla birlikte mevsimler ötelenmeye başladı, yağış rejimleri çok değişti. Kısa süre içerisinde çok şiddetli yağışlar görünmeye başladı. Temmuz ayında ciddi yağışlar aldık. Yoğun yağışla birlikte ızgaraların tıkanma durumu olabilir. Ekiplerimiz sahada sürekli ızgara temizlikleri yapıyor. Yağmur sularının gireceği ızgaraların tıkanmaması için üzerine çöp atılmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

SAYAÇLARIN DONMASINI NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ?

Sönmezler kış aylarında sayaçların donmaması için şu tavsiyelerde bulundu:  “Sayaçları koruma altına almak, muhafaza altına almak donmasına mani olabilir. Bu sebeple sayaçları sarmak etkili olabilir. Ayrıca vatandaşlarımız GASKİ’yi facebook ve twitter hesabından takip etmesi durumunda arıza veya kesintilerden anında haberdar olabilirler.” 

 

Haber Tarihi : 30-12-2016
 
 
 
  GASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı