Görme Engelliler
 
   
GASKİ Su Faturalarınızı Ödemek veya Borcunuzu Öğrenmek İçin Aşağıdaki Seçeneklerden Birine Tıklayınız...
Kredi Kartı İle Ödeme Kedi Kartı ile Ödeme
 
.: Haber Başlıkları :.
Saygıyla Anıyoruz...
Sönmezler Kesintiler hakkında Açıklama Yaptı
Planlı Su Kesintisi
Basın Açıklaması
Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
Babalar Gününüz Kutlu Olsun
JICA Temsilcileri Gaziantep’te
5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Son Gün 31 Mayıs 2017
Anneler Gününüz Kutlu Olsun
4. İstanbul Uluslararası Su Forumu
GASKİ 2017 1. Olağan Genel Kurulu Yapıldı
Fatma ŞAHİN, GASKİ'yi Ziyaret Etti.
Kartalkaya Baraj Havzası Koruma Eylem Planı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
"Düzbağ İçmesuyu Projesi" Toplantısı
Düzbağ İçmesuyu Projesi
GASKİ Genel Müdürlüğü'ne Ödül
Dünya Su Günü İl Genelinde Kutlandı
 
 
 
Basın Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI


GASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kartalkaya Pompa İstasyonları şehrimizin %75 oranında içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Bunlar 1996 yılında faaliyete giren 1800 mm çapında çelik borulu sistem ve 1973 yılında faaliyete giren 1400 mm çapında ÖGB beton borulu isale hattıdır. Özellikle yaz aylarında sıcaklığa paralel olarak şehrin su tüketimi arttığı için ÖGB beton borulu isale hattı vazgeçilmez bir öneme sahiptir. 1800 mm'lik çelik borulu isale hattı tek başına yeterli olurken günümüzde nüfusu iki milyonu aşan şehrimize yetmemeye başlamıştır. Ancak; yaklaşık olarak 44 yıldır aktif olarak kullanılan ÖGB beton borulu isale hattı özellikle hat basıncının yüksek olduğu yerlerde sürekli arızalara yol açarak hem büyük zorluklarla ve yüksek enerji maliyetleriyle şehrimize getirilen suyun boşa akarak heba olmasına hem de su kesintisi şeklinde işletmenin aksamasına sebep olmaktadır.Bütün bunlar göz önüne alınarak ekonomik ömrünü tamamlamış ve arızaların çok sık yaşandığı can ve mal kaybı ihtimali yüksek olan ÖGB beton borulu isale hattının yaklaşık 12 500 metrelik kısmı Göksu Havzasına Dayalı Düzbağ Projesi kapsamında 1400 mm çaplı çelik boru ile değişim programına alınmış olup 07.04.2017 tarihinde yüklenici firma Kalyon İnşaat tarafından çalışmalara başlanılmış ve şu an itibariyle yaklaşık 6 000 metrelik kısmının değişimi tamamlanmıştır

2014 Yılında GASKİ tarafından projelendirilen, 2016 yılında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşaat ihalesi gerçekleşen Düzbağ Projesi kapsamında teknik açıdan oldukça kötü durumda olan ve işletilmesi gün geçtikçe daha da zorlaşan, ekonomik ömrünü tamamlamış ‘Kartalkaya İsale Hattı Ø1400 mm çaplı ÖGB beton borunun yaklaşık 12 500 m’lik kısmı değişiminin yoğun bir çalışma ile 10 Austos 2017 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır.

Değiştirilmesi elzem olan 1400 mm çaplı ÖGB beton borunun değişiminin tamamlanmasına kadar şehrimizin içme suyu ihtiyacı 1800 mm çaplı çelik borulu isale hattı ile karşılanmaktadır. Yeni Tesis 4 Motpomp 7/24 çalışma esasına göre kesintisiz çalışmaktadır. Bu tüketim hava sıcaklıklarının artması ve mevsim normallerinin üzerine çıkması durumunda daha da artış gösterecektir. Bu nedenle şehir genelinde 1400 mm çaplı ÖGB borunun yenileme işlemi tamamlanıncaya kadar su kesintisi yapılması zaruri hale gelmiştir.

Yapılacak su kesintileri sosyal medya hesaplarımız ve gaski.gov.tr web adresimizden kesinti öncesinde bildirilecektir. Vatandaşlarımızın bilgisine sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Haber Tarihi : 06-07-2017
 
 
 
  GASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı