Görme Engelliler
 
   
GASKİ Su Faturalarınızı Ödemek veya Borcunuzu Öğrenmek İçin Aşağıdaki Linke Tıklayınız...
  Kedi Kartı ile Ödeme
 
.: Haber Başlıkları :.
İmzalar Atıldı
Antep'e Gazilik Ünvanı verilişinin 97.yıldönümü
GASKİ Çalışanlarına “KETEM” Konulu Eğitim
Tiyatroda GASKİ Rüzgarı
Dev Projenin Temelini Şimşek ve Gül Attı
Düzbağ İçmesuyu Projesi Basın Toplantısı
Yeni Yılda Hep Birlikte Nice Hizmetlere
25 Aralık Gaziantep'in Kurtuluşu
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
GASKİ Genel Kurulu 2017 Yılı 2.Olağan Toplantısı
Sönmezler, kitabında 'suyu' anlattı
Sönmezler, Düzbağ’da İncelemelerde bulundu
Saygı, Rahmet ve Minnetle Anıyoruz
Japonya Büyükelçisi GASKİ’yi ziyaret etti
İnşaat Mühendisi Adayı 110 Öğrenciye Teknik Gezi
JICA Temsilcileri Gaziantep’te
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Kartalkaya Baraj Gölü Özel Hükümleri
Sönmezler, Burç hizmet binasını ziyaret etti
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Düzbağ'da
 
 
 
Şahin ve Sönmezler’den Basın Açıklaması

Önümüzdeki 50 yıl içinde yaşanması muhtemelen suya dayalı problem çözümleri için gece gündüz çalışıyoruz.

Geçtiğimiz ay şehrimizde yaşanan su kesintilerinin nedeni ve sonuçlarının ele alındığı toplantıda açıklama yapan Sönmezler:” 40 yıl önce döşenen boru hattının gelecekte kentimizin su ihtiyacını karşılayacak şekilde saniyede 8-10.000 m3 suyu temin edecek çelik borular ile değiştiklerini” belirtti.

Bu çalışma neticesinde 120 km’lik hattın 21 km’sinin değiştiğini ifade eden Sönmezler: “yaklaşık 2.5 milyon nüfusa sahip kentimizin hızla nüfusunun arttığını buna karşılık içme suyu ihtiyacının sadece %25’nin kendi şehrimizden, %75’lik büyük kısmının Kartalkaya Barajı’ndan yüksek enerji maliyeti ile sağlandığını ifade etti. Yıllık yaklaşık 100 milyon TL’nin üzerinde maliyetin önüne geçilmesi ve bu maliyetin kentimizin geleceği için daha iyi projelerde kullanılması amacı ile çalışmalar yürütüldüğünü belirtti”.

Geleceği yönetmenin suyu yönetmekten geçtiğini hatırlatan Şahin ise “ 40 yılı geçmiş mevcut sistemin bugün yenilenmesinin, gelecekte yaşacağımız su ile ilgili problemlerin ve maliyetlerinin önüne geçmek için bir mecburiyet olduğunu belirtti”.

Amaçlarının bugünü kurtarmak olmadığını, sürdürülebilir bir gelecek politikası ile hareket etmeye çalıştıklarını belirten Şahin, yapılan çalışmalarda bir taraftan yüksek enerji maliyetlerini düşürmeye çalıştıklarını, bir taraftan da ciddi bedeller ile elde edilen suyun kayıp kaçak oranını en aza düşürmeyi amaçladıklarını söyledi.

Göreve geldiklerinde %60 olan su kaybını %40’a indirdiklerini, hedeflerinin %20-10 olduğunu belirten Şahin, bir yandan Düzbağ projesi ile kentimizin yaklaşık 50 yıllık su problemini çözmeye çalıştıklarını, bir yandan da 40 yıllık su şebekesinin yenilenmesi ile  hem maliyet hem de enerji verimliliği açısından elde edilecek olumlu sonuçların kentimiz için şekilde yansımasını hedeflediğini söyledi.

Geleceği yönetmenin hali hazırda çalışılan projeler dışında alternatif projeler üretme zorunluluğu getirdiğini belirten Şahin, bir yandan Düzbağ projesini yürütülürken bir yandan da B planı olarak Fırat Nehri’nden kentimize su getirme projesi üzerinde çalışıyoruz dedi.

Kendisinin de bir kadın, bir anne olarak suyun toplum yaşamındaki önemini çok iyi bildiğini söyleyen Şahin, başta GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler’e ve bu projede çalışan tüm ekibe çalışmalarını söz verdikleri tarihte bitirdikleri için teşekkür etti.

 

Haber Tarihi : 09-08-2017
 
 
 
  GASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı