22 Mart Dünya Su Günü Etkinlikleri
22 Mart 2021

Tüm dünya pandemi sorunuyla mücadele ederken, bir yandan da sağlıklı suya erişim tüm dünyada önemli bir mesele haline geldi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı UNESCO’nun hazırladığı Dünya Su Raporuna göre iki milyardan fazla insan evlerinde güvenli içme suyu olmadan yaşamaktadır. Su kaynaklarının kısıtlı olması, suya olan ihtiyacın her gün artması, yeryüzünde suyun eşit dağılım göstermemesi, iklim değişiklikleri ve artan çevre kirliliği, insanımızı “en temel insanlık hakkı” olan yeterli-kaliteli sudan mahrum bırakmaktadır. 2040 yılına kadar su ihtiyacının %50‘den fazla artması beklenmektedir. Önümüzdeki süreçte Dünya’da 700 milyon insanın kadar yoğun su kıtlığı nedeniyle yerlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalacakları gerçeği bizi beklemektedir.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 22 Mart tarihini “Dünya Su Günü” olarak ilan etti.

İlk kez 1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda önerilen “Dünya Su Günü”, gerek BM üyelerinin gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu. Bu kutlamalar her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilmekte olup, 2021 yılının teması “Suyun Değeri”dir.

Genel Müdürlüğümüz 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemekte olup, bu kapsamda yapacağımız ilk etkinlik bugün saat 16.30 da Fotoğraf sanatçısı Özlem Acaroğlu’nu Fotoğraf sergisi olacaktır. Serginin açılışını Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Fatma Şahin tarafından gerçekleştirilecek ve Dünya su günü farkındalık mesajını verecektir.

“Su” konusu bizler içinde ülkemiz ve şehrimizin içerisinde bulunduğu coğrafik konumu göz önüne aldığımızda, Gaziantep için daha hassas bir konu. Bilindiği gibi 2016 yılında “Düzbağ İçme Suyu” projemizi hayata geçirmek için ilk adımlarımızı atmıştık. Kentimizin uzun yıllar içme suyu sorununu ortadan kaldıracak projemizi hayata geçirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Düzbağ Suyunu Gazi Şehir ile buluşturmanın sevincini siz değerli Gaziantepliler ile paylaştık.

Birkaç yıl önce bir hayal, bir proje olan, gazi kentimizi Düzbağ suyu ile buluşturmak fikri bugün iklim değişikliği nedeniyle ülkemizdeki birçok ilde yaşanan su sıkıntısını şehir olarak bizim yaşamayacağımız gerçeğini yansıtıyor.

Öte yandan şehrimizi Düzbağ’dan önce besleyen Kartalkaya Barajını olası olumsuz senaryolar için yedek kaynak olarak değerlendiriyoruz.
Şu an şehrimize verdiğimiz suyun kaynaklarına göre dağılımına baktığımızda şehrin %92’sini Düzbağ suyu ile beslenmektedir. Kartalkaya Barajında doluluk oranımız %90 mertebesindedir.

Bu noktadan hareket ile yol aldığımız yatırımlarımızı daha da geliştirerek kadim şehrimizi geleceğe hazırlamak için çok çalışıyoruz. Hedefimiz şehrimizin tamamını Düzbağ suyu ile beslemek. Suyumuzun kalitesine güveniyor ve bu anlamlı günde bir kez daha “Gaziantep’te Su Çeşmeden İçilir Diyoruz.”

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü