FLIGHT Projesi
2 Mayıs 2024

Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selçuk Toprak ve Öğretim Üyeleri, Dr. Craig A. Davis (ABD) katılımı ile toplantıda; içme suyu ve kanalizasyon gibi kentsel altyapı sistemlerinin depreme hazırlık stratejilerinin analiz edilmesi ve geliştirilmesi, son depremlerden elde edilen yeni verileri değerlendirerek deprem öncesi – sonrası hazırlık ve süreklilik stratejilerinin güncellenmesi ve iyileştirilmesi, altyapılarda sismik aktivitelere karşı direncin arttırılması, sürdürülebilir altyapı sistemleri, afetlerde kısa ve orta vadede eylem planları ve ortakları arasında yer aldığımız “Geleceğin Mesleki Eğitiminde Yenilikçi Drone Teknolojisi Kullanımı” (FLIGHT) isimli projemizin ön hazırlık toplantısını gerçekleştirdik.

Erasmus+ AB desteğiyle hayata geçirilecek “Geleceğin Mesleki Eğitiminde Yenilikçi Drone Teknolojisi Kullanımı” (FLIGHT) projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenecek projeler arasında ilan edildi.

Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü (Yürütücü-Türkiye), Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü – GASKİ (Türkiye), Gebze Teknik Üniversitesi’nin – GTÜ (Türkiye), Sucessos Criativos, Lda (Portekiz), DSU-RCSOO Kiro Burnaz (Makedonya), Stredna Priemyselna Skola Stavebna (Slovakya) ve Training 2000 psc (İtalya) gibi farklı ülkelerden ortaklarla gerçekleştirilen bu uluslararası iş birliği; özellikle afet müdahalesi, tarım, inşaat, altyapı ve çevresel izleme gibi alanlarda uygulamalı drone teknolojisi becerilerini mesleki eğitim programlarına entegre ederek Endüstri 4.0’ın gereklilikleriyle uyumlu, sürdürülebilir sonuçlar elde etmeyi hedefliyor.

Söz konusu projeyle, Avrupa’nın dijital dönüşüm hedeflerine uygun olarak, mesleki eğitimde drone teknolojisi ile ilgili beceri ve yetkinlikler kazandırarak, mesleki eğitimi daha cazip hale getirmek ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak hedefleniyor. Bu sayede, drone teknolojisinin çevresel izleme ve sürdürülebilirlik çabalarındaki potansiyeli daha etkin bir şekilde kullanılabilecek.

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü