Görme Engelliler
 
   
GASKİ Su Faturalarınızı Ödemek veya Borcunuzu Öğrenmek İçin Aşağıdaki Seçeneklerden Birine Tıklayınız...
Kredi Kartı İle Ödeme Kedi Kartı ile Ödeme
 
.: Haber Başlıkları :.
2019 1. Olağanüstü Toplantısı Yapıldı
Suya İkinci İndirim
Sayaçlarınızı Soğuktan Koruyunuz
Yeni Yılda Hep Birlikte Nice Hizmetlere
Gazi Şehrin Kurtuluşunun 97.Yılı
Düzbağ Projesine Ödül
2018 2.Olağan Toplantısı 2.Birleşimi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
10 Kasım Atatürk'ü Anma
Kalite Belgemiz Yenilendi
Sıfır Atık Projesi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Yerel Yönetimde Halkla İlişkiler
Yangınla Mücadele Eğitimi
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun
Dikkat Kurban Atıkları
Genel Müdür Personellerle Bayramlaştı
Yapılandırma Fırsatının Süresi Uzatıldı
 
 
 
Sönmezler, kitabında 'suyu' anlattı

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, kitabında 'suyu' anlattı

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, “Gaziantep’te Suyun Öyküsü” adlı kitabı kaleme aldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ’nin 10’uncu kitabı olan “Gaziantep’te Suyun Öyküsü” adlı kitap hakkında açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Gaziantep’in geçmişte ve günümüzde suyolları bakımından zengin olan bir şehir olduğunu bildirdi.

KİTAP DÜZBAĞ PROJESİNİN DETAYLARINI ORTAYA KOYDU

Yakar, “Şuan ki yer adlarına baktığımızda da suyla ilgili pek çok kavramın günlük hayatımızda yer ettiğini görürüz. Karagöz, Alleben, Kavaklık, Suburcu, Balıklı, Sacur, Pancarlı gibi mekân adları bize Gaziantep’in geçmiş döneminde suyun ne kadar önemli olduğunu ortaya koyar. Evliye Çelebi, Gaziantep’ten ‘İçinden cennet ırmağı akan sular akan Şehr-i Ayıntab-ı Cihan’ diye bahseder. Buradan da anlıyoruz ki, Gaziantep geçmiş dönemde de günümüzde de suyla çok fazla haşir neşir olmuş bir şehirdir. Ayıntap kelimesindeki ’Ayn’ pınar, göz; ‘Tab’ ise parlaklık demektir. Kelime bu anlamıyla ‘suyun gözü, parlak pınar’ anlamına gelmektedir. Bundan dolayı ortaya konulan ‘Gaziantep’te Suyun Öyküsü’ adlı çalışma hem tarihi sürçteki Antep’in su tarihini ortaya koyduğu gibi, diğer yandan da günümüzde çok büyük bir proje olan ve şu an GASKİ Genel Müdürlüğünün üzerinde çalıştığı Düzbağ Projesinin detaylarını da ortaya koymaktadır. Diğer yandan, kitapta Kartalkaya Barajı, Hacıbaba İçme Suyu Arıtma Tesisi, Narlıkuyu Su Tesisleri hakkında da bilgiler vardır.

GAZİANTEP ASIRLARCA SUYUN GÖZÜ OLMUŞ

Gaziantep tarihi, suyun belirlediği alanlarda yazılmıştır. Gaziantep, asırlarca gerçekten suyun gözü, parlak pınar olmuş, su kenarlarında gelişen medeniyet havzaları, ipek yollarından Ayıntap’a uzanmıştır. Ayıntap kültüründe özellikle Alleben belirleyici olmuştur. Bu kültür, İncilipınar’ın, Beypınarı’nın, Pancarlı’nın, Söğütlüpınar’ın, Kasırcıpınar’ın etrafında hayat bulmuştur. Gazi şehir, sahip olduğu livas ve kastelleriyle bölgede asırlarca farklı bir su kültürü oluşturmuş; şehirde yaşayan insanların dini inancı, etnik yapısı ne olursa olsun, tüm mahalle suyu ortak kullanmış ve içmiştir. Livasla getirilen su, kullanacak mekânın konumuna göre kuyu, kastel, çeşme ve gane vasıtasıyla insanlara ulaştırılmıştır. Ortak kullanımdaki su yapıları, komşuluk ilişkilerini pekiştirmiş; yardımlaşma, güven, dürüstlük ön plana çıkmıştır.

KİTABIN EDEBİ BİR DEĞERİ VAR

Kitabın yazarı Hüseyin Sönmezler, GASKİ Genel Müdürlüğü yanında aynı zamanda şair bir kimliğe de sahiptir. Kitapta her bölümün başına Hüseyin Bey’in yazmış olduğu kısa şiirlerden konuldu, böylece kitap edebi bir değer de kazanmış oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ, şehrin tarihi geçmişini ortaya koyduğu gibi Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu projelerle ilgili yayınlar çıkarmaya gayret gösteriyor. Gaziantep’teki su tarihiyle ilgili bilgi almak isteyenler ve günümüz su projeleri için kaynak arayanlar için faydalı bir kitap olacağını düşünüyoruz. ‘Gaziantep’te Suyun Öyküsü’ kitabı, Gazikültür AŞ bünyesinde faaliyet gösteren Zeugma Müze Mağazası ve Arkeoloji Müze Mağazası’nda satışa sunulmuştur” dedi.

Haber Tarihi : 21-11-2017
 
 
 
  GASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı