Görme Engelliler
 
   
GASKİ Su Faturalarınızı Ödemek veya Borcunuzu Öğrenmek İçin Aşağıdaki Seçeneklerden Birine Tıklayınız...
Kredi Kartı İle Ödeme Kedi Kartı ile Ödeme
 
.: Haber Başlıkları :.
Düzbağ Projesine Ödül
2018 2.Olağan Toplantısı 2.Birleşimi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
10 Kasım Atatürk'ü Anma
Kalite Belgemiz Yenilendi
Sıfır Atık Projesi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Yerel Yönetimde Halkla İlişkiler
Yangınla Mücadele Eğitimi
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun
Dikkat Kurban Atıkları
Genel Müdür Personellerle Bayramlaştı
Yapılandırma Fırsatının Süresi Uzatıldı
Ödüller Sahiplerini Buldu
Babalar Gününüz Kutlu Olsun
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun
Kadir Gecemiz Mübarek Olsun
GASKİ'den Çevre Dostu Araçlar
 
 
 
Düzbağ İçmesuyu Projesi Basın Toplantısı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte kullanılan içme suyunun yüzde 15 indirimli olacağını açıkladı.
Kentin içme suyunu daha ucuza mal etmek için başlatılan Düzbağ Baraj Projesi'nin tanıtımı için basın toplantısı düzenleyen Fatma Şahin proje hakkında bilgiler verdi. Şahin, su sorununa önem verdiklerini belirterek, şehirdeki şebekeyi insan vücuduna benzetti. Vücuttaki kan akışının düzgün olmasıyla insanların daha sağlıklı olduğunu söyleyen Şahin, şehirdeki su akışının da düzgün olması gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin en büyük 2'nci içme suyu projesi olan Düzbağ Projesi ile kentin 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını aktaran Başkan Şahin şöyle konuştu:
"Hatırlarsanız 2015 yılının sonuna doğru biz suda çok ciddi sorunlar yaşadık. Bunun hızlı bir şekilde yönetilebilmesi için bu kaynağın hızlı bir şekilde buraya getirilmesi gerekiyordu. Bunun üzerine arkadaşlarla oturduk, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz olmak üzere Orman Bakanlığımızla konuştuk. Aslında böyle bir proje Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın 2016-2017-2018 yatırımlarında yoktu. Biz olayın önemini, nüfustaki TÜİK verilerine göre 2023 nüfusunu yakalamamızdan dolayı bizim bunu derhal başarmamız gerektiğini söyledik. Sayın Cumhurbaşkanımıza bunu anlattığımız zaman, çok hızlı bir şekilde bununla alakalı yapılması gereken ne varsa ilgili bakanlıklarımız gereğini yapsın" dedi.  Bu talimatla birlikte bakın 1,5 yılda bu büyük projenin yarısını tamamladık ve bir iddia ile söylüyorum 25 Aralık 2018 tarihinde bu suyu akıtacağız diyoruz."
Şahin, şehir içinde de su hatlarında yaptıkları değişimlerle kayıp-kaçak oranında büyük bir düşüş yakaladıklarını anlatarak bu oranın vatandaşın cebine yansıyacağını aktardı. Şahin, "Daha baraj bitmeden 'yüzde 15 indirimi nasıl yapıyorsunuz?' diye soruyorlar. Cumhuriyet tarihi boyunca 5 bin 600 kilometre boru döşemişiz 3,5 yılda 3 bin 600 kilometre ilave vermişiz. Bu ne demek? Kayıp-kaçağı yüzde 55'lerden yüzde 40'lara getirmek demek.  Zaten olmayan suyun yarısını da yolda kaybediyorsunuz. O nedenle değiştirdiğimiz borularla kayıp-kaçağı ve maliyetimizi aşağı çektiğimizde ilk aşamayı tamamlamış olduk. Şu anda yakaladığımız yüzde 15'lik düşüşü halkımızın cebine yansıtmış olacağız. Halkımız Şubat aylı faturalarında bu indirimi görecekler" diye konuştu.

Düzbağ İçmesuyu temin Projesi hakkında bilgi veren GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler ise “Geleceğin Gaziantep’i ve Türkiye’si için, yüksek enerji bedelleri ödeyerek şehrin içme suyu ihtiyacını yönetmek, uzun vadede mantıklı ve sürdürülebilir değildir. Gaziantep'e, enerjiden bağımsız bir şekilde su getirmek ve uzun yıllar boyunca su kesintisi yaşatmadan, kaliteli ve uygun maliyetli su sağlamak için yapılan çalışmalar, ihtiyacın, enerjiye dayalı terfili içmesuyu sistemi değil kendi eğimiyle enerjiden bağımsız bir sistem ile çözümlenmesi gerektiğini açıkça ortaya koymuştur. Gaziantep'e 130 km mesafede, Düzbağ Beldesi’nde bulunan Göksu Çayı'ndan karşılanabileceğini göstermiş ve Düzbağ Projesi ortaya çıkmıştır.

2014 yılı merkez nüfusu 1.750.000'i geçen Gaziantep'e, resmi kayıtlara göre yaklaşık 350.000, kayıt dışı rakamlara göre ise 500.000 Suriyeli sığınmacı göç etmiştir. Bu durumda, yaklaşık 2.5 milyonluk nüfusuyla Gaziantep'in, özellikle su gibi hayati öneme sahip ve sınırlı doğal kaynaklarının geleceğinin, yeniden planlanması gerekmiştir.

Bu rakamları yorumladığımızda bunun uzun vadede sürdürülebilir olmadığını değerlendirdik. Sadece enerji bedellerini karşılamak ile uzun vadede şehrin içmesuyu ihtiyacını karşılayamayacağımızdan, hem uzun vadede kesintisiz içmesuyu temini hem de kaliteli ve minimum enerji ile şehre su temini için seçim öncesi vermiş olduğumuz Düzbağ projesinin hızlandırmak için yaptığımız görüşmeler neticesinde Proje ihalesini yaptık ve projemizi kısa sürede tamamlayarak inşaat ihalesini 29 aralık 2016 da DSİ tarafından yapılmasını ve 07.02.2017 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaat çalışmalarına kısa sürede başlanılmasını sağladık.

İşte bizlerin projesini yaptığı Düzbağ Projesi, Gaziantep’in bir kurtuluş reçetesi olacaktır. Düzbağ başlangıçta regülatöre dayalı olarak çözümlenecek, regülatörün bitmesiyle Gaziantep %75 mertebesinde daha uygun maliyetle suya kavuşacak. Barajın bitmesiyle de tamamen cazibeyle, herhangi bir enerjiye ihtiyaç olmadan Gaziantepliler bu suya kavuşmuş olacaklardır. Türkiye’nin en büyük 2. İçme Suyu Projesi olarak hayata geçecek olan Düzbağ Projesi kapsamında, 103 kilometrelik bir mesafeden getirilecek su için, 2.6 metre çaplı borulardan oluşan bir isale hattı inşa edilecektir. İsale hattının şehre doğal eğimle su temini amacını sağlayabilmesi için 3.600 m uzunluğunda, 5.6 m çapında bir tünel açılacaktır.

Yaklaşık 7 yılda tamamlanacak baraj yapısını bekleyerek, mevcut nüfusun su ihtiyacını şansa bırakmak gibi bir yol seçilemeyeceğinden, öncelikli ara çözüm olarak şehre su temini sağlayacak bir regülatör yapısı oluşturulacaktır. Sonrasında baraj yapısına entegre olacak bu regülatör ve isale hattı sayesinde, su, elektrik enerjisinden bağımsız olarak, doğal eğimle, şehre kadar iletilecek ve Düzbağ Barajı tamamlanana dek Gaziantep'in su ihtiyacı temiz ve uygun maliyetli bir şekilde karşılanacaktır." dedi.

Düzenlenen toplantıya Şahin'in yanı sıra Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Belediye Başkan yardımcıları, GASKİ Genel Müdürü yardımcıları, daire başkanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 

Haber Tarihi : 03-01-2018
 
 
 
  GASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı