Görme Engelliler
 
   
GASKİ Su Faturalarınızı Ödemek veya Borcunuzu Öğrenmek İçin Aşağıdaki Seçeneklerden Birine Tıklayınız...
Kredi Kartı İle Ödeme Kedi Kartı ile Ödeme
 
.: Haber Başlıkları :.
İstanbul'un Fethinin 567. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Kadir Geceniz Mübarek Olsun
Anneler Gününüz Kutlu Olsun
MADAD Çevresel İzleme Raporu Onaylandı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 100.yıl
Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan
22 Mart Dünya Su Günümüz Kutlu Olsun
18 Mart Çanakkale Zaferi
Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Çalıştayı
GASKİ Personeline Hijyen Eğitimi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun
Antep'e Gazilik Unvanı Verilişinin 99.Yılı
Engelli İşçi Alımı Sonucu
Sayaçlarınızı Soğuktan Koruyunuz
25 Aralık Gaziantep'in Kurtuluşu Kutlu Olsun
AB'den Altyapı Projeleri İçin GASKİ'ye %100 Hibe
Halkın Katılımı Toplantısı
GASKİ'den Eğitim Gezileri
 
 
 
Düzbağ'ın Suyu Bayramdan Sonra Akacak
GASKİ’NİN BORÇLARI ARTMADI
GASKİ Genel Kurulu 2019 yılı 1.Olağan toplantısı Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, genel kurulda yaptığı konuşmada, GASKİ’nin mali durumu ve yatırımları ile ilgili bilgiler verdi. Sönmezler, “2014 yılı seçimlerinden sonra GASKİ’de göreve başladığımızda GASKİ’nin toplam borcu 1 milyar 54 milyon TL idi. Bu borçların 516 milyonu eski dönemden gelen hazineye olan borçtu. Şu anda borcumuz aynı rakamda seyrediyor. Borcumuzda herhangi bir artma olmadı ama bu süreç içerisinde toplamda 4 bin kilometre boru imalatı gerçekleştirdik. Gaziantep’in genelinde bunun toplamının 6 bin kilometre olduğunu düşünürseniz yani Cumhuriyet tarihinden bu yana yapılan metrajın yarısından fazlası kadarını da 4 yılda gerçekleştirmiş durumdayız” dedi.
 
DÜZBAĞ RAMAZAN SONRASI DEVREYE GİRECEK
Sönmezler şöyle devam etti: “Bu esnada biz Türkiye’de ve dünyada devam eden en büyük projelerden biri olan Düzbağ İçme Suyu Projesi’nin fizibilite olarak projesini 2014 yılında yapmaya karar verdik. 2015 yılında projesini hayata geçirdik ve 2016 yılından bugüne kadar da inşaatını tamamladık ve bu ay içerisinde Düzbağı tamamen devreye almak üzereyiz.
 
36 SAATLİK BİR SU KESİNTİSİNE İHTİYACIMIZ VAR
 
Suyu devreye sokabilmek adına 36 saatlik bir su kesintisine ihtiyacımız var. Bu kesintiyi de Ramazan ayı içerisinde yapmayı düşünmediğimiz için ramazandan sonra yapmayı planlıyoruz. İnşallah önümüzdeki ay itibariyle de yüksek enerji giderlerinden de kurtulmuş olacağız. Bizim ilk yıllarda İller Bankası’ndan almış olduğumuz yüzde 8 vadeli krediler var. Özellikle 2015 ve 2016 yıllarında çok uygun koşullarda kredi kullandık. Ayrıca hibe olarak da şu anda biz 600 milyon civarında yüzde 100 hibe AB kapsamında hibe almış durumdayız. Bu parayı da acil ihtiyacımız olan atık su arıtma tesisi, içme suyu ve kanalizasyon amaçlı ve bir de Düzbağ’dan gelen suyu arıtmak için yapacağımız arıtma tesisinde kullanacağız.
 
ENERJİDE CİDDİ TASARRUF EDECEĞİZ
Gaziantep için son derece faydalı olan ve artık ülkemizden tamamen gitmiş olan Fatma Şahin başkanımızın uğraşları sonucunda tekrar Türkiye’ye gelen JICA kredisi bizim için son derece faydalı oldu. Gaziantep yeni gelişme sahalarının tamamını Beylerbeyi Beykent, İbrahimli 2, Kuzey Antep ve İleri Biyolojik Arıtma tesisimizi de bu finansman modeli ile yaptık ki bu Türkiye’deki en cazip kredi. Bu finansman modelinde bizim 535 milyon TL kredi kullanma hakkımız var. Biz şu anda bunun 3’te 2’sini kullandık. Geriye kalan kısmını da önümüzdeki projelerde kullanacağız. Bizim bundan sonraki hedefimiz tamamen kendi öz kaynaklarımız ve yüzde 100 hibe kaynakları kullanmaktır. 2018 yılında enerjiye harcadığımız para 140 milyon TL. Eğer Düzbağ devreye girmezse 2019 yılında harcayacağımız para 210 milyon TL’ye çıkıyor. İnşallah önümüzdeki ay itibariyle Düzbağ’ı devreye aldığımız zaman biz 3 terfiden tek terfiye düşerek çok ciddi tasarruflarımız olacak.
 
KARTALKAYA BARAJI TAM DOLU
2014 yılında çok büyük bir kuraklık yaşadık ve Gaziantep’in uzun yıllar ortalaması metrekareye düşen yağış ortalaması 550 kg’dı. 2014 yılında 300 kg’a kadar düştü. 2016 yılında yine benzer bir durum oldu. 2014 yılında üstelik yoğun bir Suriyeli göçmenden dolayı ilave olarak 25 milyon m3 suya ihtiyacımız vardı. 2015 yılında Kartalkaya Barajı’ndaki su seviyesini tutabilmek için şu andaki aldığımız suyun kaynağı olan Göksu Havzası’ndan Kartalkaya Barajı’na su pompaladık. Bugün Kartalkaya’daki doluluk oranımız yüzde 100.
 
TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ İÇME SULARINDAN BİRİSİ
Bayramdan sonra inşallah halkımız yeni suyun tadına bakacak. Türkiye’nin en güzel içme sularından birisi. Bu proje bir devlet yatırımı. Büyükşehir’in bütçesinden sadece su borularını kamulaştırdığımız yeri ödüyoruz. Diğer yerlerin tamamını devlet karşılıyor” diye konuştu.
 

 

Haber Tarihi : 14-05-2019
 
 
 
  GASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı