Görme Engelliler
 
   
GASKİ Su Faturalarınızı Ödemek veya Borcunuzu Öğrenmek İçin Aşağıdaki Seçeneklerden Birine Tıklayınız...
Kredi Kartı İle Ödeme Kedi Kartı ile Ödeme
 
.: Haber Başlıkları :.
Antep'e Gazilik Unvanı Verilişinin 99.Yılı
Engelli İşçi Alımı Sonucu
Sayaçlarınızı Soğuktan Koruyunuz
GASKİ Personeline Hijyen ve İlk Yardım Eğitimi
25 Aralık Gaziantep'in Kurtuluşu Kutlu Olsun
AB'den Altyapı Projeleri İçin GASKİ'ye %100 Hibe
Halkın Katılımı Toplantısı
GASKİ'den Eğitim Gezileri
2019 yılı 2.Olağan toplantısının 3.Birleşimi
24 Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun
2019 Yılı 2. Olağan Toplantısı
GASKİ 2019 yılı 2.Olağan Toplantısı
Saygı, Minnet ve Rahmetle Anıyoruz
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
GASKİ Personeline Sağlıklı Beslenme Eğitimi
Ödeme Kolaylığı Fırsatını Kaçırmayın
Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlilik Belgesi
Çek Gönder Paylaşalım
Sayacınız Okunmadı mı?
Mavi Masa
 
 
 
Alleben Hepimizin Kirletmeyelim
Alleben Hepimizin Kirletmeyelim
Gaziantep’in en önemli tabiat varlığı olan Alleben Deresi konumu itibari ile her dönem kent kimliğinin önemli bir parçası olmuş, Kent kültürünün yegâne simgesi haline gelmiştir. Ancak artan nüfus, şehirleşme ve sanayileşme ile birlikte Alleben giderek daha çok kirlenmeye başladı.
Şehir Mirasına Sahip Çıkıyoruz
 
Bu bağlamda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi olarak Alleben Deresine kanalizasyon akıntılarının bağlantılarını keserek kötü kokuyu, asli görevimiz olmamasına rağmen düzenli temizleyerek çevre kirliliğini önleme noktasında şehrin mirasına sahip çıkmaya çalışıyoruz.
Ancak vatandaşlarımızın bilinçsizce dereye çöp atmaları nedeniyle Alleben Deresini her daim temiz tutamaz olduk. Bu nedenle GASKİ Genel Müdürlüğü olarak “Alleben Hepimizin, Kirletmeyelim” diyerek Kanalizasyon ekiplerimizin dere temizliği esnasında çıkardıkları atıkların sergilendiği Alleben deresinin hemen yanında düzenlediğimiz farkındalık etkinliğimizde GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler basın açıklaması yaptı.
 
Doğal Güzelliğimizi Koruyalım
Sönmezler; “Alleben Gaziantep’in zenginliği, bu kentte yaşayan birçok kişinin Alleben ile anıları vardır. Alleben Gaziantep’in kültürünü yoğurmuş çok önemli bir deredir. Biz bu gün bu derenin çöplük olmadığını, şehrin zenginliği olduğunu ve bu zenginliğe sahip çıkmamız gerektiğini anlatmak için toplandık. Alleben’i gerçek kimliğine kavuşturmak için birlikte çalışmalıyız.
 
Alleben deresi Gaziantep’in kuzeybatısından doğuyor, Sof Dağlarının eteğine oradan Gaziantep’in güneydoğusuna kadar gidip humanız bölgesinden sonra da adı sacır olarak değişiyor. Alleben ismi nereden gelir? Hazreti Ömer’in ordusu Ayıntap topraklarına geldiğinde, kayalardan kayalara beyaz köpükler saçarak sıçrayan bir suyla karşılaşırlar. Bu su Alleben’dir. Ona “süt gibi” anlamına gelen “Aynülleben” derler. İlerleyen zamanlarda bu Arapça sözcük “Alleben“ şekline dönüşür.
 
Nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşme giderek alleben’e bir kirlilik yükü getirdi. Allebenin hiçbir noktasında kanalizasyon bağlantımız yok, sadece yağmur suyu akıyor. Malasef insanlar çöp atarak kirletiyorlar ve Genel Müdürlüğümüzün asli görevi İçmesuyu temini, Kanalizasyon atıklarının arıtılması iken görevimiz olmamasına rağmen dere temizlik çalışmaları yürüttük. Temizliyoruz ama temizlenen noktaya iki gün sonra gidip baktığımızda yine çöp atıldığını, kirletildiğini gördük. Bu sürdürülebilir bir durum değil.
Alleben hepimizin, şehrin geleceği için bırakacağımız en güzel miras olmalı deremize çöp atmayarak temiz tutarak şehrin doğal zenginliğini hep birlikte koruyalım.
 
Alleben Özüne Dönecek
İnsanlarımızın Alleben ile ilgili anıları var demiştik. Alleben’i tekrar eski günlerine döndürme, insanları Alleben ile buluşturma ve kimlik kazandırma projemiz de hazır. Bu proje şu anda sadece Güney Kore’de Seul’de var. Alleben’in altında devasal bir box olacak. Yani yağmur suyu ve diğer sular bu alttaki boxtan akacak. Üsteki su ise arıtılmış bir şekilde tertemiz akacak. İnsanlar Alleben’in kenarında oturacaklar. Kimse Alleben’e  çöp atmayacak. Bir süre sonra bütün insanlar oraya sahip çıkacaklar, insanlarımız bütün Alleben böyle olsun diyecekler. En kısa zamanda çalışmalara başlayacağız.
 
Düzbağ’ın Suyu Gaziantep’te
1 Milyar TL maliyet ile tamamladığımız Düzbağ’ın suyu artık Gaziantep’te. Memba kalitesindeki suyumuz 100.000 tonluk depomuzda, şehrimize ulaştı.
 
Yapılandırmamız Devam Ediyor
Vatandaşların borçtan dolayı suyun kesilmesi gibi bir sorunla karşılaşmaması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatları ve GASKİ yönetim kurulu kararıyla  su borcu olan abonelerin GASKİ veznelerine gelerek 25 aya varan vadeden istifade etmesi,  vatandaşların bu fırsatı değerlendirmesini öneriyorum. Birikmiş su borcu olan vatandaşlarımızı 10 Ağustos 2019’a kadar tüm GASKİ şubelerine bekliyoruz.
Haber Tarihi : 23-07-2019
 
 
 
  GASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı