Fatma ŞAHİN

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı

Fatma Şahin, (d. 20 Haziran 1966, Gaziantep) İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Özel sektörde İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak çalıştı. XXII.ve XXIII. Dönem Gaziantep Milletvekilidir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Gaziantep’in ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin “ilk kadın” Milletvekilidir. Ayrıca Gaziantep ve bölgenin üst üste 2 dönem Milletvekilliği yapan ilk kadın Milletvekilidir.

XXII. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu. TBMM Töre ve Namus Cinayetleri ile Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyon Başkanlığı görevini yürüttü. AK Parti Kadın Kollarında bir dönem teşkilattan ve bir dönem de siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanlarından Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan’la ilgili oluşturulan Meclis Soruşturma Komisyonunda ve Tuz Gölü Araştırma Komisyonunda çalıştı. AK Parti 2. Olağan Kongresinde Merkez Karar Yürütme Kuruluna seçildi. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Fatma Şahin, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı olarak teşkilatta görev yapan 3000 kadını 2 ayda Ankara’ya Genel Merkeze getirmiş ve çeşitli konularda eğitim almalarını sağlamıştır. Eğitim verenler, ağırlıklı olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcıları ve Bakanlardan oluşmuştur.

AK Parti’de ilk uluslararası toplantıyı Fatma Şahin Başkanlığındaki Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı gerçekleştirmiştir. Her yıl olmak üzere toplam 3 uluslararası toplantı gerçekleştirilmiştir. Bunlar;

  • =Uluslararası İş’te Kadın Konferansı, (Tüm dünyadan başarılı iş kadınları/CEO’lar katılmıştır)
  • =Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası, (Tüm dünyadan kadın belediye başkanları katılımıyla)
  • =Uluslararası Kadın Hakları Zirvesi, (Tüm dünyadan Kadın Bakan, Meclis Başkanı ve Milletvekilleri katılımıyla)
  • =2011 Genel seçimlerinden sonra kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevlendirildi. Bu görevi 25 Aralık 2013’e kadar sürdürdü.
  • =30 Mart 2014 seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.
  • =31 Mart 2019 seçimlerinde ikinci defa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.
Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü