Görme Engelliler
 
   
GASKİ Su Faturalarınızı Ödemek veya Borcunuzu Öğrenmek İçin Aşağıdaki Seçeneklerden Birine Tıklayınız...
Kredi Kartı İle Ödeme Kedi Kartı ile Ödeme
 
Yatırımlarımız -> DÜZBAĞ İÇMESUYU TEMİN PROJESİ
.: İlgili Konular :.
 
DÜZBAĞ İÇMESUYU TEMİN PROJESİ

DÜZBAĞ İÇMESUYU TEMİN PROJESİ

Melen Barajından sonra Türkiye'nin en büyük içme suyu projesi olan, 1 milyar liralık bütçesiyle kente hayat verecek Düzbağ içmesuyu Projesi Gaziantep’in 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

Proje iki aşamadan oluşuyor, ilk aşamada regülatöre dayalı isale hattı, İkinci aşamada da baraj bulunmaktadır. DSİ tarafından projesi ve inşaatı yapılacak olan Düzbağ Barajı ile kente cazibeli ve kesintisiz su temin edilecek. İlk aşamada hayata geçecek regülatöre dayalı isale hattı devreye alındığında baraj yapılana kadar enerji masrafı yüzde 25 mertebesine düşecek ve Gazianteplilere su temini yapılmaya başlanacaktır.

Proje kapsamında, 135 kilometrelik bir mesafeden getirilecek su için, 2.6 metre çaplı borulardan oluşan bir isale hattı inşa edilecek, isale hattının şehre doğal eğimle su temini amacını sağlayabilmesi için 3 bin 600 metre uzunluğunda, 5.6 metre çapında bir tünel açılacaktır.

Gaziantep her yıl 100 milyon TL su temini için enerjiye bedel ödemektedir Düzbağ Projesi ile Gaziantep hem ucuz, hem daha kaliteli hem de enerjiden bağımsız bir su temini sistemine sahip olacaktır.

Türkiye’nin vizyon projesi olan Düzbağ İçme suyu Projesinde 8 ayrı noktada 500 kişi kesintisiz çalışmaktadır.

Gaziantep'in can suyu niteliği taşıyan ve şehrin içme suyu ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacak olan dev projede, 3.600 metre uzunluğundaki tünelin, 1.600 metresi açılarak %45 ilerleme, 135 km’lik hattın 45 km’si döşenerek %32 ilerleme kaydedilmiştir. 
 
 
  GASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı