Kapsamlı Yatırımlar

Otomatik Sayaç Okuma Sistemi

Günümüzde enerji verimliliğinin hızla önem kazanmasıyla birlikte bu alanda yapılan çalışmalar da artmıştır. Çok yüksek miktarlarda enerji tüketimi olan bir kurum olarak, enerji takibi yapmak GASKİ için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle 2015 yılında Otomatik Sayaç Okuma Sistemi(OSOS) kurulumu yapılmış ve enerji tüketimlerimiz uzaktan izlemeye alınmıştır.

Reaktif enerji tüketimi hem kullanıcı hem de elektrik sistemi için oldukça olumsuz bir faktördür. Sistemin ömrünü kısaltır ve milli kaynakların israfına neden olur. Bu nedenle belli değerlerin altında olması zorunludur aksi halde kullanıcılar ciddi cezalar ödemek zorunda kalabilirler.

2016 yılından itibaren kullanımına başlanan GASKİ OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) ile Genel Müdürlüğümüze bağlı tesislerin enerji tüketimleri anlık olarak takip edilmeye başlanmış, bu sayede arızalara anında müdahale edilerek reaktif cezaların önüne geçilmiştir.

2015 yılındaki reaktif enerji tüketim oranımız 2016 yılı sonunda %60 azalmış, 2019 yılı sonu itibariyle bu tüketim oranı %95 oranında azaltılarak ayda 200-250 bin TL arasında bir tasarruf sağlanmıştır. Günümüzde büyük güçteki toplam 200 abonenin anlık takibi yapılmakta olup enerji tüketimimiz %80 oranda kontrol altına alınmıştır.

Ayrıca kurumumuza ait jeneratörler de sisteme eklenmekte olup uzaktan takibi yapılmaya başlanmıştır. Böylece uzaktan açıp kapatılabilmekte, enerji kesintileri ve yakıt durumları takip edilebilmektedir.

Galeri

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü