Sıkça Sorulan Sorular SSS


Meskenler için : *Yapı kullanma izni ile birlikte Kat irtifak veya Mülkiyet, *Tapusu fotokopisi,Nüfus cüzdan fotokopisi, DASK zorunlu deprem sigortası poliçesi *Tapu senetli ise, *Muhtarlıktan alınmış ikametgah belgesi, Kiracı ise Kira sözleşmesi: *İnşaat için: *Temel ve yapı ruhsat fotokopisi, *Arsa Tapusu fotokopisi,* Nüfus cüzdanı,fotokopisi, *İmza sirküsü *İşyeri için : *Yapı kullanma izni ile birlikte Kat irtifakı veya Mülkiyet Tapusu ve fotokopisi, *Nüfus cüzdan fotokopisi, *Kiracı ise Kira Kontratı fotokopisi Resmi Kurumlar için : *İlgili kurumun abonelik için başvuru yazısı gerekmektedir, *Bağlı bulunduğu bakanlıktan yazı, *Bu işlemleri takip edecek olan kişinin yetkili olduğunu belgeleyen yetki yazısı.

*Halkla ilişkiler Müdürlüğüne müracat edilir. *Matbu dilekçe doldurulur ve gerekli evraklarla başvuru yapılarak dilekçe sayısı verilir. *Abonelik için başvurulan adrese keşif yapılarak tesisatın uygunluğu tespit edilir. *Abonelik şefliğinden onay alındıktan sonra Abone numarası verilir. *Abone numarası ile konut durumuna göre belirlenen teminat ücreti yatırılır. *Ödenen teminat makbuzu ile Abone şefliğinde sözleşme imzalanır. *Abone kendi bünyesinde su sayaçını alarak 10 gün içerisinde sayaçını bağlatır.

*Yeni taşınmaz alırken mutlaka su borcunun olup olmadığını kontrol ediniz. *Evinizi kiraya verirken aboneyi kiracınızın üzerine yaptırmalısınız böylece kiracınızın kullandığı suyun sorumlusu olmazsınız. *Abonesi sizin üzerinize olan kiradaki evinizin su borcunu takip etmeniz gerekmektedir.Aksi halde ödenmemiş su borcu sizden talep edilir. *Uzun süre kullanmadığınız veya kiraya vermediğiniz ev ve iş yerinizin abonesini müracaat ederek geçici kapatma yapmanız gerekmektedir.

*Kiralamak istediğiniz eve girmeden önce mutlaka su borcunun olup olmadığını kontrol ediniz. *Ayrılacağınız evin su borcunu yatırınız.Yatırdığınıza dair “borcu yoktur” belgesini almayı unutmayınız. *Aboneliğin devri için kira kontratını, Kimlik Fotokopisini, Abone nosunu ve depozito bedelini getirmeniz gerekmektedir. Depozito bedellerini Anasayfadan Tarifeler kısmından öğrene bilirsiniz..

**Bahçe düzenlemelerinizde suya daha az ihtiyaç duyan bitkiler seçiniz. *Su sayacınızı zaman zaman kontrol ediniz.Kullanmadığınız halde sayaç dönüyorsa tesisatta kaçak olabilir.Hemen bir tesisat ustasını aramayı ihmal etmeyiniz.

*Normal Aboneler için : 30 m3 * 1. kademe su fiyatı; *Apartmanlar için (ortak kazan dairesi) : 7 * 30 m3 * 1. kademe su fiyatı; *İşyerleri için : Emsal sarfiyat * 1. kademe su fiyatı.

Okuma Hatası : *Sayaçların okuma dönemlerinde hatalı okunması sonucundan, Giriş Hatası : *El bilgisayarından, sisteme aktarılan bilgilerin yanlış kaydedilmesi sonucundan, Abone Tip Hatası : *Konut abonelerinin yanlışlıkla işyeri abonesi olarak kayıtlara geçmesi sonucunda, Sayaç Karışıklığı : *İki yada daha fazla abonelere ait sayaçların veya ardışık sayılarla birbirini takip eden aynı adresdeki sayaçların, birbirinin yerine okunması sonucunda, Bozuk Sayaç : *Sayaçların geriye çalışması veya hızlı çalışması sonucunda, Hesap Kesme(İlişik kesme) : *Abonelerin ikamet ettikleri yeri tahliye etme veya uzun süreli seyahate çıkmaları durumunda faturalarının gelmesini beklemeden, sayaçların üzerindeki tüketim endeksini okuyarak hesap kestirme işlemi yaptırdıktan sonra, işlemin kayıtlara girmemesi sonucunda, Üretilmiş olan yüksek tüketimli su faturalarının yukarıdaki sebepler doğrultusunda Halkla ilişkiler Müdürlüğüne itiraz dilekçesi ile başvurmaları sonucunda düzeltme yapılacaktır.

Hesap Kesme (İlişik Kesme) : *Belirtmiş olduğunuz durumlar çerçevesinde hesap kesti işlemi yapıyoruz. Bu işlemi yaptırmak için su sayaçınızın üzerini okuyunuz ve Tahakkuk Servisine gelerek "endex yükletmesi" yaptırıyorsunuz. Anında üretilmiş olan hesap kesti faturasını ödeyerek ilişik kesmiş oluyorsunuz.

Hesap Kesme (İlişik Kesme) : *Belirtmiş olduğunuz durumlar çerçevesinde hesap kesti işlemi yapıyoruz. Bu işlemi yaptırmak için su sayaçınızın üzerini okuyunuz ve Tahakkuk Servisine gelerek "endex yükletmesi" yaptırıyorsunuz. Anında üretilmiş olan hesap kesti faturasını ödeyerek ilişik kesmiş oluyorsunuz. *Ayrılacağınız evin su borcunu yatırınız.Yatırdığınıza dair “borcu yoktur” belgesini almayı unutmayınız. *Aboneliğin devri için kira kontratını, Kimlik Fotokopisini, Abone nosunu ve depozito bedelini getirmeniz gerekmektedir. Depozito bedellerini Anasayfadan Tarifeler kısmından öğrene bilirsiniz..

Abonelik Devri : *Abonenin su borcunun ödenmiş olması, *Tapu fotokopisi veya kiracı ise kira kontratı, *Su ihbarnamesi, *Nufüs cüzdan fotokopisi ve dilekçe ile birlikte Abone şefliğine baş vurabilirsiniz.

Atıksu Aboneliği : *İşyerlerine bu abonelik için kullanım alanına göre sabit tonlar (m3) daki Atıksu aboneliği uygulanmaktadır. Bu abonelik için Halkla İlişkiler Bölümüne gelerek aboneliğinizi başlatabilirsiniz. Fotokopisini, Abone nosunu ve depozito bedelini getirmeniz gerekmektedir. Depozito bedellerini Anasayfadan Tarifeler kısmından öğrenebilirsiniz..

*Kendi imkanları ile su temin edip, kanalizasyona bırakanlar bu suların uzaklaştırılması için ATIKSU bedeli ödemekle yükümlüdürler.Bu tür abonelerden su bedelinin %50 si oranında atıksu bedeli alınmaktadır..

*Öncelikle kira kontratı, *Kiracının taşındığı yerin adresi ile birlikte GASKİye gelerek avukatlarımızla görüşüyorsunuz. NOT Eğer kiracınız kira kontratı ile Abonelik devri yapmamış ise su borcu ev sahibinin yükümlüğü içerisine girmektedir.

153 Su Arıza Ekiplerini arayarak gerekli yardımı alabilirsiniz.

153 Su Arıza Ekiplerini arayarak gerekli yardımı alabilirsiniz.

*Banka dekontu, *Su makbuzu, *Nufüs cüzdan fotokopisi ile birlikte (sahıs veya vekaleten olabilir) Muhasebe servisine gelerek iade işleminizi yaptırıyorsunuz.

*Depozit makbuzu, *Nufüs cüzdan fotokopisi, *Depozit ücretinizi almak istediğinize dair yazılmış dilekçe ile birlikte Muhasebe servisine gelerek işlemlerinizi yaptırıyorsunuz.

*Banka dekontu, *Su makbuzu, *Nufüs cüzdan fotokopisi ile birlikte (sahıs veya vekaleten olabilir) Muhasebe servisine gelerek iade işleminizi yaptırıyorsunuz.

*Ödeme yaptığınız su faturası, *Nufüs cüzdan fotokopisi, *Yanlış yatırdığınıza dair kendi abone numaranızı belirtiğiniz dilekçe ile Muhasebe servisine gelerek işlemlerinizi yaptırıyorsunuz.