GASKİ

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni Abonelik için gerekli evraklar nelerdir?

Meskenler için: Yapı kullanma izni ile birlikte Kat irtifak veya Mülkiyet, Tapusu fotokopisi, Nüfus cüzdan fotokopisi, DASK zorunlu deprem sigortası poliçesi Tapu senetli ise, Muhtarlıktan alınmış ikametgah belgesi, Kiracı ise Kira sözleşmesi

İnşaat için: Temel ve yapı ruhsat fotokopisi, Arsa Tapusu fotokopisi, Nüfus cüzdanı,fotokopisi, İmza sirküsü

İşyeri için: Yapı kullanma izni ile birlikte Kat irtifakı veya Mülkiyet Tapusu ve fotokopisi, Nüfus cüzdan fotokopisi, Kiracı ise Kira Kontratı fotokopisi

Resmi Kurumlar için: İlgili kurumun abonelik için başvuru yazısı gerekmektedir, Bağlı bulunduğu bakanlıktan yazı, Bu işlemleri takip edecek olan kişinin yetkili olduğunu belgeleyen yetki yazısı.

Yeni Abonelik için yapılan işlemler nelerdir?

Halkla ilişkiler Müdürlüğüne müracat edilir. Matbu dilekçe doldurulur ve gerekli evraklarla başvuru yapılarak dilekçe sayısı verilir. Abonelik için başvurulan adrese keşif yapılarak tesisatın uygunluğu tespit edilir. Abonelik şefliğinden onay alındıktan sonra Abone numarası verilir.

Abone numarası ile konut durumuna göre belirlenen teminat ücreti yatırılır. Ödenen teminat makbuzu ile Abone şefliğinde sözleşme imzalanır. Abone kendi bünyesinde su sayaçını alarak 10 gün içerisinde sayaçını bağlatır.

Ev Sahini İseniz;

Yeni taşınmaz alırken mutlaka su borcunun olup olmadığını kontrol ediniz. Evinizi kiraya verirken aboneyi kiracınızın üzerine yaptırmalısınız böylece kiracınızın kullandığı suyun sorumlusu olmazsınız.

Abonesi sizin üzerinize olan kiradaki evinizin su borcunu takip etmeniz gerekmektedir. Aksi halde ödenmemiş su borcu sizden talep edilir. Uzun süre kullanmadığınız veya kiraya vermediğiniz ev ve iş yerinizin abonesini müracaat ederek geçici kapatma yapmanız gerekmektedir.

Kiracı İseniz;

Kiralamak istediğiniz eve girmeden önce mutlaka su borcunun olup olmadığını kontrol ediniz. Ayrılacağınız evin su borcunu yatırınız.Yatırdığınıza dair “borcu yoktur” belgesini almayı unutmayınız.

Aboneliğin devri için kira kontratını, Kimlik Fotokopisini, Abone nosunu ve depozito bedelini getirmeniz gerekmektedir. Depozito bedellerini Anasayfadan Tarifeler kısmından öğrene bilirsiniz..

Tasarruf için ne yapmalıyım?

Bahçe düzenlemelerinizde suya daha az ihtiyaç duyan bitkiler seçiniz. Su sayacınızı zaman zaman kontrol ediniz.

Kullanmadığınız halde sayaç dönüyorsa tesisatta kaçak olabilir.Hemen bir tesisat ustasını aramayı ihmal etmeyiniz.

Teminat ücretleri belirlenirken hangi durumlar göz önüne alınıyor?

Normal Aboneler için : 30 m3

1. kademe su fiyatı; Apartmanlar için (ortak kazan dairesi) : 7  30 m3 

1. kademe su fiyatı; *İşyerleri için : Emsal sarfiyat 1. kademe su fiyatı.

Su faturasındaki yüksek tüketimin sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım?

Okuma Hatası: Sayaçların okuma dönemlerinde hatalı okunması sonucundan

Giriş Hatası: El bilgisayarından, sisteme aktarılan bilgilerin yanlış kaydedilmesi sonucundan

Abone Tip Hatası: Konut abonelerinin yanlışlıkla işyeri abonesi olarak kayıtlara geçmesi sonucunda

Sayaç Karışıklığı: İki yada daha fazla abonelere ait sayaçların veya ardışık sayılarla birbirini takip eden aynı adresdeki sayaçların, birbirinin yerine okunması sonucunda

Bozuk Sayaç: Sayaçların geriye çalışması veya hızlı çalışması sonucunda

Hesap Kesme (İlişik kesme): Abonelerin ikamet ettikleri yeri tahliye etme veya uzun süreli seyahate çıkmaları durumunda faturalarının gelmesini beklemeden, sayaçların üzerindeki tüketim endeksini okuyarak hesap kestirme işlemi yaptırdıktan sonra, işlemin kayıtlara girmemesi sonucunda, retilmiş olan yüksek tüketimli su faturalarının yukarıdaki sebepler doğrultusunda Halkla ilişkiler Müdürlüğüne itiraz dilekçesi ile başvurmaları sonucunda düzeltme yapılacaktır.

İkamet ettiğim yeri tahliye etme veya uzun süreli seyahate çıkmam gerekiyor su faturasının gelmesini bekleyemeyeceğim ne yapmalıyım?

Hesap Kesme (İlişik Kesme): Belirtmiş olduğunuz durumlar çerçevesinde hesap kesti işlemi yapıyoruz. Bu işlemi yaptırmak için su sayaçınızın üzerini okuyunuz ve Tahakkuk Servisine gelerek “endex yükletmesi” yaptırıyorsunuz. Anında üretilmiş olan hesap kesti faturasını ödeyerek ilişik kesmiş oluyorsunuz.

Evimi sattım ve Abone nosunun yeni ev sahibinin adına gelmesini istiyorum gerekli evraklar nelerdir?

Hesap Kesme (İlişik Kesme): Belirtmiş olduğunuz durumlar çerçevesinde hesap kesti işlemi yapıyoruz. Bu işlemi yaptırmak için su sayaçınızın üzerini okuyunuz ve Tahakkuk Servisine gelerek “endex yükletmesi” yaptırıyorsunuz. Anında üretilmiş olan hesap kesti faturasını ödeyerek ilişik kesmiş oluyorsunuz.

Ayrılacağınız evin su borcunu yatırınız.Yatırdığınıza dair “borcu yoktur” belgesini almayı unutmayınız. Aboneliğin devri için kira kontratını, Kimlik Fotokopisini, Abone nosunu ve depozito bedelini getirmeniz gerekmektedir. Depozito bedellerini Anasayfadan Tarifeler kısmından öğrene bilirsiniz..

Evimi sattım ve Abone nosunun yeni ev sahibinin adına gelmesini istiyorum gerekli evraklar nelerdir?

Abonelik Devri: Abonenin su borcunun ödenmiş olması, Tapu fotokopisi veya kiracı ise kira kontratı, Su ihbarnamesi, Nufüs cüzdan fotokopisi ve dilekçe ile birlikte Abone şefliğine baş vurabilirsiniz.

İşyerinde kuyusuyu kullanmaktayım mesken tarifesine göre mi ödeme yapmam gerekir?

Atıksu Aboneliği: İşyerlerine bu abonelik için kullanım alanına göre sabit tonlar (m3) daki Atıksu aboneliği uygulanmaktadır. Bu abonelik için Halkla İlişkiler Bölümüne gelerek aboneliğinizi başlatabilirsiniz. Fotokopisini, Abone nosunu ve depozito bedelini getirmeniz gerekmektedir. Depozito bedellerini Anasayfadan Tarifeler kısmından öğrenebilirsiniz..

Sahip olduğum taşınmazda veya sitemizde içme suyu hattı yoksa(Su aboneliğinizin olmadığından ) ne yapmalıyım?

Kendi imkanları ile su temin edip, kanalizasyona bırakanlar bu suların uzaklaştırılması için ATIKSU bedeli ödemekle yükümlüdürler.Bu tür abonelerden su bedelinin %50 si oranında atıksu bedeli alınmaktadır..

Ev sahibiyim kiracı su borcunu ödemeden ayrıldı bu borcu ödemek zorundamıyım?

Öncelikle kira kontratı, Kiracının taşındığı yerin adresi ile birlikte GASKİye gelerek avukatlarımızla görüşüyorsunuz.

NOT: Eğer kiracınız kira kontratı ile Abonelik devri yapmamış ise su borcu ev sahibinin yükümlüğü içerisine girmektedir.

İçme suyu hatlarında kanalizasyondan kaynaklanan bir problem var ne yapmalıyım?

153 Su Arıza Ekiplerini arayarak gerekli yardımı alabilirsiniz.

Evim sel baskınına maruz kalmaktadır ne yapmalıyım?

153 Su Arıza Ekiplerini arayarak gerekli yardımı alabilirsiniz.

Bankadan otomatik talimatla fatura ödemesi yapmaktayım, yanlışlıkla mükerrer ödeme yaptım yanlışlığı nasıl düzettirebilirim?

Banka dekontu, Su makbuzu, Nufüs cüzdan fotokopisi ile birlikte (sahıs veya vekaleten olabilir) Muhasebe servisine gelerek iade işleminizi yaptırıyorsunuz.

Yeni abonelik kaydı yaptırırken ödemiş olduğum depozit ücretini almak istiyorum, nasıl alabilirim?

Depozit makbuzu, Nufüs cüzdan fotokopisi, Depozit ücretinizi almak istediğinize dair yazılmış dilekçe ile birlikte Muhasebe servisine gelerek işlemlerinizi yaptırıyorsunuz.

Yanlış abone numarasına ödeme yaptım nasıl iade alabilirim?

Banka dekontu, Su makbuzu, Nufüs cüzdan fotokopisi ile birlikte (sahıs veya vekaleten olabilir) Muhasebe servisine gelerek iade işleminizi yaptırıyorsunuz.

Bankadan otomatik talimatla fatura ödemesi yapmaktayım, yanlışlıkla mükerrer ödeme yaptım yanlışlığı nasıl düzettirebilirim?

Ödeme yaptığınız su faturası, Nufüs cüzdan fotokopisi, Yanlış yatırdığınıza dair kendi abone numaranızı belirtiğiniz dilekçe ile Muhasebe servisine gelerek işlemlerinizi yaptırıyorsunuz.

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü