22 Mart Dünya Su Günümüz Kutlu Olsun
22 Mart 2022

2022 DÜNYA SU GÜNÜ TEMASI
“YERALTISUYUNU GÖRÜNÜR YAPMAK”
Uluslararası Dünya Su Günü her yıl 22 Mart’ta Tatlısu kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve tatlısu kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla kutlanmaktadır.
Dünya Su Günü ile ilgili ilk öneri 1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Kalkınma Konferansı (UNCED)’nda yapılmıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 22 Mart 1993’te Dünya Su Günü kararının resmi olarak imzalanmasından sonra her yıl dünya çapında kutlanmaya başlanmıştır.
Birleşmiş Milletler-Su (UN-Water) tarafından organize edilen bu kutlamalar her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilmektedir. 2022 yılı Dünya Su Günü teması “Yeraltısuyunu Görünür Yapmak” olarak belirlenmiştir.
Hidrolojik döngünün bileşenlerinden gerek yeraltı ve gerek yerüstü suları çoğunlukla birbirleri ile ilişki halindedirler. Yeraltı suyu, dünyadaki tüm içme suyunun neredeyse yarısını, sulu tarım için suyun yaklaşık %40’ını ve sanayi için gereken suyun yaklaşık 1/3’ünü sağlayan hayati bir kaynaktır. Ekosistemleri besler, nehirlerin taban akışını korur ve zemin çökmesini ve deniz suyu girişini önler. Yeraltı suyu, iklim değişikliğine uyum sürecinin önemli bir parçasıdır ve genellikle güvenli suya erişimi olmayan insanlar için bir çözümdür.
Bu etkileyici gerçeklere ve rakamlara rağmen, görünmez yeraltı suları çoğu insan için gözden uzak ve akıllardan uzaktır. Önemine rağmen, yeraltında bulunduğundan çoğu zaman değeri göz ardı edilmektedir.
İnsan faaliyetleri (nüfus ve ekonomik büyüme dahil) ve iklim değişkenliği yeraltı suyu kaynakları üzerindeki baskıyı hızla artırdığından dünyanın birçok yerinde ciddi tükenme ve kirlilik sorunları yaşanmaktadır. Yeraltı suyuyla ilgili bir temayla yürütülecek olan Dünya Su Günü sayesinde bu görünmez kaynak hak ettiği dikkati toplayacak, korunması ve etkin yönetilmesi açısından gereken bilgi alışverişini ve işbirliğini güçlendireceği kanısındayız.
Dünya Su Günümüz Kutlu Olsun!.

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü